Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко ще скочи възрастта за пенсия през следващите години?

13 декември 2021, 16:03 часа • 116796 прочитания

България прилага политика за плавно покачване на необходимата възраст за получаване на пенсия от 2016 година насам. Според Кодекса за социално осигуряване, възрастта за придобиване на право за получаване на пенсия у нас, се увеличава всяка година с по 2 месеца за жените и с по 1 месец за мъжете. През 2016 и 2017 година възрастта при мъжете се повиши с по 2 месеца, като увеличението падна до 1 месец годишно от началото на 2018 година. 

Как да разбера дали съм здравно осигурен?

Конкретно при жените, след 31 декември 2029 година, възрастта ще нараства с по 3 месеца на година. Покачването ще спре при достигане на равнище от 65 години. Според разчетите на Националния осигурителен институт това ще се случи през 2037 година. След тази година, възрастта за пенсия ще бъде обвързана с нарастването на средната продължителност на живот в България.

Разберете какви са удръжките върху минимална работна заплата

Необходимият трудов стаж за получаване на пенсия у нас за трета категория труд също расте плавно. Увеличението е с по 2 месеца на година и за двата пола. Това ще се случва докато необходимият стаж не достигне 37 години за жените и 40 години за мъжете. Според НОИ стажът ще е достигнал заложената цел през 2027 година.

Как се вдига възрастта за пенсия

През 2021 година, възрастта за пенсия възлиза на 61 години и 8 месеца за жените, при достигнат трудов стаж от 36 години, докато при мъжете възрастта за пенсия е 64 години и 4 месеца при достигнат трудов стаж от 39 години.

През идните години тези показатели ще се изменят по следния начин:

 

Източник: НОИ

Когато лицата не могат да придобият право на пенсия по горепосочените условия, то преценката за получаване на право се изготвя на база следните показатели:

Източник: НОИ

Изключения при възрастта за пенсия

Изключения от формулата за придобиване на право на пенсия се прилага за държавни служители и военнослужещи, като необходимата възраст се вдига с по 2 месеца на година до достигане на 55 години. Изключенията се прилагат за следните служители:

  • военнослужещи и резервисти;
  • държавни служители по законите за МВР, специалните разузнавателни средства и изпълнението на наказанията за задържане под стража;
  • държавните служители в пощенските услуги;
  • държавните служители по закона против корупцията и отнемането на незаконно придобито имущество;
  • държавните служители, осъществяващи дейност по охрана в съдебната власт;
  • следователи и младши следователи;
  • държавни служители в разузнаването;
  • офицери и сержанти от „Национална служба охрана“;
  • служители на ДАНС;
  • служителите в пожарната и гражданска защита;
  • водолазите в Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението";

Служителите с 15 години стаж в летателния състав, парашутистите, екипажите на подводните съдове и водолазния състав понастоящем се пенсионират при навършване на 43 години и 8 месеца. Прагът ще нараства с по 2 месеца на година до достигне на 45 години. Това важи и за служителите на длъжност “водолаз” в Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” на МВР.

Възрастта и стажът при първа и втора категория труд пък ще се изменя така до 2037 година:

 

Източник: НОИ

Още:

Как се прави проверка на данъци по ЕГН?

Как да разбера какви задължения имам?

Кои коли са освободени от данък МПС?

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес